Oklahoma Wrestling: Week Twelve Individual and Team Rankings

One of the biggest matches of the week; No. 1 Delvin Jordan defeated returning State Champion Skyler Haynes 4-3. (Photo: Scott Emigh)

One of the biggest matches of the week; No. 1 Delvin Jordan defeated returning State Champion Skyler Haynes 4-3. (Photo: Scott Emigh)

By: Scott Emigh, Editor-in-Chief

For the first time since the creation of the Dual State Championship, Sand Springs walked away with the title after handling Broken Arrow 36-28 to remain the only undefeated team in Class 6A. Broken Arrow upset No. 2 Choctaw in the semifinals, and Ponca City upset No. 4 Edmond North in the quarterfinals. The Regional Championships will be this weekend, however, and the State Championship is still very much up in the air. 

SEE RELATED: Sand Springs Sandites win first-ever Dual State Championship over Broken Arrow

106

  1. Riley Weir (Sand Springs sophomore)
  2. Gabe Johnson (Choctaw freshman)
  3. Braden Fowler (Yukon senior)
  4. Garrett Steidley (Edmond Memorial freshman)
  5. Studd Morris (Yukon) Previously unranked
  6. Jackson Cockrell (Broken Arrow freshman) Previously #5
  7. Brandon Blose (Sapulpa senior) Previously #6
  8. Nate Becker (Edmond North freshman) Previously #7
  9. Austin Hall (Southmoore senior) Previously #8
  10. Corwin Strachan (Bartlesville sophomore) Previously #9

Studd Morris made his ranked debut with a 12-4 major decision over Jackson Cockrell at Dual State. Riley Weir also defeated Cockrell 11-4 and Gabe Johnson pinned him in 2:48. 

113

  1. Colt Newton (Choctaw sophomore) 
  2. TJ Long (Union sophomore)
  3. Tanner Ward (Sand Springs senior)
  4. Johnathan Warford (Sapulpa junior)
  5. Andrew Police (Broken Arrow freshman) 
  6. Brayden Strachan (Bartlesville sophomore)
  7. Will Pham (Deer Creek freshman)
  8. Joe Lupton (Mustang junior)
  9. Yves Worou (Norman North)
  10. Noah Hanscom (Yukon) 

Colt Newton pinned Andrew Police at Dual State and Tanner Ward teched him. Police defeated Brayden Fowler 8-4 .

120

  1. Paxton Rosen (Edmond North senior)
  2. Canon Randall (Westmoore senior)
  3. Tyler Lawley (Broken Arrow senior)
  4. Michael Ritchey (Sand Springs senior)
  5. Caron Watson (Union junior)
  6. Cameron Picklo (Mustang sophomore)
  7. Laif Jones (Bartlesville sophomore) 
  8. Jacob Swenson (Ponca City junior) 
  9. Chase Slatton (Jenks senior) 
  10. Cameron Clark (Sapulpa senior)

126

  1. Drew Wilson (Midwest City senior)
  2. Blake Sargent (Sand Springs junior) Previously #3
  3. Spencer Schickram (Ponca City sophomore) Previously #2
  4. Blake Gonzalez (Broken Arrow)
  5. Wyatt Johnson (Owasso senior)
  6. Brandon Bright (Edmond North senior)
  7. Trent Higginbotham (Edmond North junior)
  8. Alaisa Rubio (U.S. Grant)
  9. Logan Herrell (Enid sophomore)
  10. DaQuan Carbajal (Moore junior)

Blake Sargent topped Spencer Schickram 8-6 at Dual State and Schickram pinned Paxton Rosen in 3:34. Brandon Bright defeated Dylan Schickram 3-2.

132

  1. Daton Fix (Sand Springs senior) 
  2. Drake Vannoy (Edmond North freshman)
  3. Connor Holman (Choctaw junior)
  4. Tanner Cole (Deer Creek senior)
  5. Dylan Schickram (Ponca City junior)
  6. Sam Avant (Norman North senior)
  7. Baylor Smith (Owasso junior)
  8. TaJuan Daniels (Broken Arrow senior)
  9. Easton Hudson (Bixby senior)
  10. Jacob Blumenthal (Westmoore senior)

Daton Fix teched Dylan Schickram 20-5 at Dual State and Connor Holman teched Blake Gonzalez 25-9. 

138

  1. Jaxen Gilmore (Yukon junior)
  2. Jack Karstetter (Sand Springs senior)
  3. Tyler Dieringer (Stillwater senior)
  4. Kruz Simons (Edmond North sophomore)
  5. Josh Suter (Norman senior)
  6. Elijah Barnett (Booker T. Washington)
  7. Cody Johnson (Yukon) Previously unranked
  8. Bryce Mattioda (Broken Arrow freshman) Previously #7
  9. Cody Mathis (Sand Springs junior) Previously #8
  10. Dawson Hunt (Ponca City senior) Previously #9

Jack Karstetter defeated TaJuan Daniels 5-3 and Dawson Hunt 12-10 at Dual State. Cody Johnson made his ranked debut with a 9-4 upset of Bryce Mattioda. 

145

  1. Kendon Lee (Stillwater senior) 
  2. Beau Bratcher (Sand Springs senior)
  3. Ryan Swanson (Westmoore junior)
  4. Seth Graves (Edmond Memorial senior)
  5. Zane Taylor (Yukon) 
  6. Brandon Conrad (Owasso senior)
  7. Shamar Duncan (Putnam City senior)
  8. Killian McGrew (Jenks freshman)
  9. Noah Austin (Edmond North senior)
  10. Micah Lugafet (Deer Creek)

Beau Bratcher defeated Brady Mattioda 4-2 at Dual State. 

152

  1. Payton Scott (Sand Springs junior)
  2. Brady Mattioda (Broken Arrow junior) Previously #10
  3. Baywiin Hollingshead (Yukon) Previously #2
  4. Kyle Knowles (Edmond Memorial freshman) Previously #3
  5. Robert "RJ" Walker (Midwest City senior) Previously #4
  6. Ezequiel "Zeke" Rubio (Ponca City senior) Previously #5
  7. Jacob Swafford (Edmond North) Previously #6
  8. Jeff Speer (Choctaw junior) Previously #7
  9. Zach Johnson (Westmoore sophomore) Previously #8
  10. Jermain Harring (Union) Previously #9

Payton Scott pinned Zeke Rubio in 35 seconds at Dual State. Brady Mattioda beat Baywiin Hollingshead 3-0. Rubio pinned Jacob Swafford. 

160

  1. Jaryn Curry (Choctaw junior)
  2. Chase Vincent (Yukon senior)
  3. Caleb Wise (Broken Arrow junior)
  4. Connor Wilcoxen (Stillwater senior)
  5. Joseph Messer (Norman North senior)
  6. Cooper Meadows (Mustang senior)
  7. Nolan Miller (Owasso junior)
  8. Chase Kelvington (Jenks)
  9. Noah Almy (Sand Springs sophomore)
  10. Charles Floyd (Edmond North) Previously unranked

Chase Vincent pinned Joe Hall at Dual State. Caleb Wise pinned Noah Almy, Almy defeated Grayson White 5-1, and Charles Floyd majored White 14-3 to knock White out of the rankings and make his debut.

170

  1. Zane Basma (Sand Springs senior)
  2. Zane Coleman (Choctaw sophomore)
  3. Christian Bahl (Stillwater senior)
  4. Payden Brown (Putnam City senior)
  5. Tyren Robb (Norman)
  6. Gage McBridge (Mustang senior)
  7. Sam Hensley (Edmond Memorial junior)
  8. Joe Speno (Edmond Santa Fe senior)
  9. Kaleb Mertz (Owasso junior)
  10. Lane Newlin (Ponca City)

Zane Basma pinned Joe Hall and Lane Newlin at Dual State. Zane Coleman defeated Caleb Wise 1-0 and pinned Christian Bahl. 

182

  1. Jace Brownlee (Stillwater senior) Previously #4
  2. Easton Rendleman (Choctaw junior) 
  3. Gavin Potter (Broken Arrow) Previously #1
  4. Justin "JD" Johnson (Owasso junior) Previously #3
  5. Shane Flandermeyer (Westmoore junior) 
  6. Dakota Carnes (Sapulpa senior)
  7. Noah Hooks (Edmond North junior)
  8. Declan O'Brien (Deer Creek)
  9. Jaylen Childs (Putnam North)
  10. Joe Curtis (Bixby sophomore) 

Jace Brownlee defeated Easton Rendleman 3-1 at Dual State, and Rendleman topped Gavin Potter 8-4. 

195

  1. Zach Marcheselli (Broken Arrow sophomore)
  2. Blake Minnick (Edmond North sophomore)
  3. Jesse Wetherington (Norman North)
  4. Rafe Johnson (Deer Creek freshman)
  5. Gary Dockery (Choctaw junior)
  6. Fisher Jones (Putnam City)
  7. Arin Copas (Mustang senior)
  8. Colin Foster (Yukon)
  9. Riley Corona (Westmoore senior)
  10. Luke Bratcher (Sand Springs sophomore)

Zach Marcheselli pinned Colin Foster in 50 seconds and defeated Gary Dockery 18-2 at Dual State. Luke Bratcher picked up a 10-6 decision over Abram Arechiga. 

220

  1. Delvin Jordan (Sand Springs senior) 
  2. Skyler Haynes (Broken Arrow senior)
  3. Mason Lancaster (Putnam City junior) 
  4. Jon Martinez (Westmoore senior)
  5. Parsa Lessani (Edmond North) Previously #10
  6. Austin Fry (Ponca City senior) Previously #5
  7. Caulin Poole (Choctaw junior) Previously #6
  8. Cody Adams (Bixby senior) Previously #7
  9. Yousef Aliya (Union senior) Previously #8
  10. Gage Fain (Sand Springs junior) Previously #9

Delvin Jordan topped Skyler Haynes 4-3 at Dual State and pinned Austin Fry in ten seconds. Haynes defeated Caulin Poole 14-4 and Parsa Lessani pinned Austin Fry. Poole picked up a 3-1 decision over Aaron Veselak.

285

  1. Brey Walker (Southmoore junior)
  2. Gage Johnson (Norman North senior)
  3. Trenton Lieurance (Broken Arrow senior)
  4. Zach Austin (Choctaw senior)
  5. Elwood Tomlin (Union senior)
  6. Ryan Tilbury (Midwest City senior) 
  7. Malik McGee (U.S. Grant) 
  8. Blake Russell (Mustang senior)
  9. Brett Bridges (Ponca City) 
  10. Trey Cossey (Mustang senior)

Trenton Lieurance defeated Zach Austin 2-0 at Dual State and Brett Bridges pinned Zane Bailey in 3:16. 

OSSAA Tournament Final Rankings

  1. Sand Springs (1486)
  2. Choctaw (1432)
  3. Broken Arrow (1320)
  4. Edmond North (1240)
  5. Yukon (1071)
  6. Ponca City (876)
  7. Union (787)
  8. Stillwater (777)
  9. Westmoore (769)
  10. Mustang (628)
  11. Edmond Memorial (607)
  12. Norman (399)
  13. Norman North (371)
  14. Deer Creek (252)
  15. Sapulpa (220)

 

 

Sandite Pride Tournament Rankings

  1. Sand Springs (95)
  2. Broken Arrow (84)
  3. Choctaw (75)
  4. Edmond North (60)
  5. Yukon (46)
  6. Stillwater (43)
  7. Westmoore (35)
  8. Ponca City (31)
  9. Norman North (29)
  10. Owasso (28)
  11. Edmond Memorial (25)
    Mustang (25)
  12. Union (24)
    Putnam City (24)
  13. Deer Creek (22)
  14. Midwest City (21)
  15. Sapulpa (17)
  16. Southmoore (12)
    Norman (12)
  17. Bartlesville (10)
  18. Jenks (8)
  19. U.S. Grant (7)
  20. Bixby (6)
  21. Booker T. Washington (5)
  22. Edmond Santa Fe (3)
  23. Enid (2)
    Putnam North (2)
  24. Moore (1)
  25. Putnam City West (0)
    Muskogee (0)
    Lawton (0)
    Capitol Hill (0)