Jaxon "Scout" Trotter

Division 4 Folkstyle (10-9) 

2.18.2018 Rough Neck Rumble - 98 lbs - 3rd Place

  • pinned in 2:01 by Brayden Dougherty (Chickasha)
  • defeated Waylen Morrison (Broken Arrow) 3-1
  • majored Tristan Thompson (Ponca City) 11-0
  • majored 12-2 by Ritson Meyer (Chickasha)

2.17.2018 Southern Plains Dual Tournament 

  • 105 lbs - defeated 6-0 by Brock Gowens (Terps Assassins ES)
  • 105 lbs - majored Alec Little (SP Punishers ES) 9-0
  • 105 lbs - defeated 3-0 by Greyson Carpenter (Texas Dynamite Black ES)
  • 105 lbs - defeated Kole Lamont (OK Outlaws ES) 6-2
  • 105 lbs - teched 17-2 by Braden Brown (OK RTC ES)

1.27.2018 Blubaugh/Wilson Battle for Gold - 96 lbs - 2nd Place

  • defeated 9-2 by Braden Hall (Guthrie)
  • pinned Braden Henry (Guthrie) in 2:15
  • pinned Wyatt Cargill (Edmond) in 3:33

1.12.2018 Berryhill Tournament - 100 lbs - 2nd Place

  • pinned in 2:38 by Waylen Morrison (Broken Arrow)
  • pinned Gage Smith (Berryhill) in 3:34
  • defeated 5-0 by Owen Jones (Broken Arrow)

11.18.2017 Coweta Tournament - 100 lbs - 2nd Place

  • pinned Mathew Franklin (Claremore) in 1:16
  • defeated Cael Eremita (Catoosa) 4-0
  • pinned Brice Chitwood (Catoosa) in 3:00
  • pinned in 1:55 by Tyler McCall (Catoosa) 

Division 3 Folkstyle (29-7)

2.9.2018 OKUSA YWL State - 100 lbs - 1st Place

  • majored Gunner Tate (Cache) 9-0
  • pinned Braedyn Markel (Oologah) in 0:27
  • defeated Gavin Salt (Threestyle) 3-0
  • defeated Cale McPeek (Stillwater) 8-3

2.3.2018 Bedlam Battle - 100 lbs - 3rd Place

  • defeated Kole Lamont (Broken Arrow) 4-1
  • teched 15-0 by Ethan Teague (OWA)
  • pinned Aiden Petitt (Broken Arrow) in 2:43
  • defeated Kole Lamont (Broken Arrow) 4-3

1.27.2018 Blubaugh/Wilson Battle for Gold - 100 lbs - 1st Place

  • majored Cale McPeek (Stillwater) 17-6
  • pinned Evan Hoopingarner (Enid) in 3:56
  • pinned Lance Arbona (Ponca City) in 2:29
  • pinned Jaxon Goddard (Ponca City) in 0:57

1.18.2018 Flo Tulsa Nationals - 100 lbs - 4th Place

  • majored 11-0 by Kyle Harrall (Geary)
  • pinned Gregory Moore (Omaha, NE) in 0:57
  • pinned Daxton Williams (Omaha, NE) in 1:00
  • defeated Percie Hatfield (Moyock, NC) 6-1
  • defeated Gabriel Goode (Paola, KS) 2-0
  • defeated Devan Parn (Brookfield, MO) 4-1
  • pinned in 4:05 by Danny Zmorowski (Twinsburg, OH)

1.12.2018 Berryhill Tournament - 100 lbs - 1st Place

  • teched Aiden Petitt (Broken Arrow) 15-0
  • defeated Kole Lamont (Broken Arrow) 8-6
  • teched Zachary Fischer (Jenks) 17-1

1.6.2018 U.S. Junior Open Championship - 100 lbs - 3rd Place

  • pinned Clete Gilbert (Sulphur) in 2:13
  • pinned Andrew Williams (Hard Knox) in 2:19
  • defeated 5-3 by Kyle Harrall (Geary)
  • pinned Jon Broehl Li (Tulsa) in 2:43
  • pinned Jessiah Baeza (Woodward) in 1:00
  • pinned in 1:15 by Ritson Meyer (Chickasha)

11.25.2017 Sapulpa Tournament - 90-100 lbs - 3rd Place

  • pinned in 3:00 by Brett Cornett (Catoosa)
  • teched Daniel Gruenwald (Sperry) 15-0
  • pinned Garritt Hunt (Vian) in 2:17
  • pinned Storm Rieck (Pittsburg) in 0:36

11.18.2017 Coweta Tournament - 100 lbs - 1st Place

  • pinned Lance Arbona (Ponca City) in 2:40
  • defeated Lance Arbona (Ponca City) 9-6

11.11.2017 Catoosa Tournament - 100 lbs - 2nd Place

  • majored 13-1 by Haydan Yocham (Bristow)
  • pinned Lance Arbona (Ponca City) in 1:12

Novice Greco (1-3)

4.29.2017 Owasso OKUSA Novice GR - 90 lbs - 2nd Place

  • pinned Payton Zweifel (Enid) in 0:49
  • pinned in 2:53 by Gavin Salt (Threestyle) 

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Novice GR - 90 lbs - 3rd Place

  • teched 11-0 by Aiven Robbins (Threestyle Wrestling)
  • pinned in 1:34 by Gavin Salt (Threestyle Wrestling)

Novice Freestyle (3-2)

4.29.2017 Owasso OKUSA Novice FS - 90 lbs - 2nd Place

  • pinned Payton Zweifel (Enid) in 1:41
  • defeated Kyler Tabor (Team Big) 9-5
  • defeated 9-4 by Gavin Salt (Threestyle)

4.22.2017 Sand Springs OKUSA Novice FS - 90 lbs - 3rd Place

  • defeated 13-10 by Tyler McCall (Threestyle Wrestling)
  • defeated Gavin Salt (Threeestyle Wrestling) 8-8 OT