Grady Mittasch

Division 4 Folkstyle (20-6)

2.18.2018 Rough Neck Rumble - 74 lbs - 1st Place

  • defeated Destin Parker (Mission Arlington) 13-8
  • defeated Hayden Wright (Prodigy) 1-0
  • pinned Isaiah Jones (Tulsa) in 3:39

2.17.2018 Southern Plains Dual Tournament 

  • 76 lbs - defeated Landin Lamberth (Texas Dynamite Black ES) 7-5
  • 76 lbs - majored Hayden Wright (Terps Assassins ES) 9-0
  • 76 lbs - pinned Ethan Eck (SP Punishers ES) in 2:43
  • 76 lbs - defeated 2-0 by Christian Belford (OK Lightning ES)
  • 76 lbs - defeated 3-2 by Bradlee Farrer (Terps National Team ES)

2.9.2018 OKUSA YWL State - 73 lbs - 1st Place

  • pinned Madden Smith (OWA) in 0:39
  • pinned Cason Rumley (Tuttle) in 0:24
  • pinned Andrew Havens (Sperry) in 2:53

2.3.2018 Bedlam Battle - 76 lbs - 1st Place

  • pinned Braxton Sloan (Stillwater) in 2:55
  • received forfeit from Hunter Willeford (Prodigy)
  • pinned Liam Russell (Harrah) in 0:49
  • pinned Hudson Hackbarth (OWA) in 1:24

1.27.2018 Blubaugh/Wilson Battle for Gold - 70 lbs - 2nd Place

  • defeated 4-0 by Clayton Giddens (Sand Springs)
  • defeated Devon Miller (Stillwater) 2-1
  • pinned Madden Smith (OWA) in 1:02
  • received forfeit from Damon Ingram (Stillwater)

1.18.2018 Flo Tulsa Nationals - 73 lbs - DNP

  • pinned Trayce Switzer (Brookfield, MO) in 0:58
  • teched 16-1 by Seth Mendoza (Mokena, IL) in 3:07
  • defeated Karter Guzman (Frankfort, IL) 5-2
  • defeated 8-2 by Adrian Meza (Laveen, AZ) 

11.11.2017 Catoosa Tournament - 80 lbs - 2nd Place

  • defeated Samuel Melton (Renegade Academy) 6-2
  • pinned Dylan Seawright (Collinsville) in 0:49
  • pinned in 2:43 by Corban Zugelder (Catoosa)

Novice Freestyle (25-6)

6.3.2018 Southern Plains Regional - 78 lbs - 1st Place

  • pinned Miles Velasquez (Oklahoma) in 0:31
  • defeated Hayden Wright (Oklahoma) 14-12

5.11.2018 OKUSA State - 78 lbs - 1st Place

  • teched Garrett Salt (Threestyle) 10-0.
  • defeated Gerald Boogie Harris (Tulsa) 12-3.
  • defeated Miles Velasquez (Tulsa) 11-5. 

5.5.2018 OKUSA East Regional - 78 lbs - 1st Place

  • pinned Tharyn Hausler (Tulsa) in 1:27
  • pinned Garrett Salt (Threestyle) in 0:47

4.28.2018 OKUSA National Team Qualifier - 78 lbs - 1st Place

  • pinned Toby Shipman (Tulsa) in 0:57
  • teched Zane Donley (Vinita) 13-2
  • defeated Miles Velasquez (Tulsa) 6-5

4.21.2018 Owasso USAOK - 82 lbs - 3rd Place

  • teched Rich Xiong (Honey Badger WC) 10-0
  • teched Katelyn Stokes (Tulsa) 10-0
  • teched 10-0 by Cory Velasquez (Tulsa)
  • pinned in 1:40 by Ryder Seago (Threestyle)

4.14.2018 OKUSA Team Big Tournament - 78-82 lbs - 1st Place

  • teched Ryder Seago (Threestyle) 12-2
  • pinned Ryan Swain (Cardiac Kids) in 1:06
  • teched Garrett Salt (Threestyle) 10-0

4.7.2018 Catoosa USAOK - 78-82 lbs - 1st Place

  • pinned Garrett Salt (Threestyle) in 0:47
  • defeated Benjamin Smith (Bentonville) 8-6
  • defeated Ryder Seago (Threestyle) 4-2

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier - 75 lbs - 3rd Place

  • teched Corban Zugelder (Threestyle) 10-1
  • defeated 20-14 by Landyn Sommer (Cowby WC)
  • teched Tanner Winesburg (Vinita) 10-0
  • pinned Corvan Zugelder (Threestyle) in 3:42

4.8.2017 Catoosa USAOK - 75 lbs - 5th Place

  • pinned Blade Walden (Muskogee Youth Wrestling) in 3:11
  • injury default at 1:38 in match with Corban Zugelder (Threestyle Wrestling)
  • forfeited to Jordan Vernon (Team NEO)
  • forfeited to Jim Watkins (Bristow Elementary WC)

4.1.2017 Bixby USAOK - 75 lbs - 1st Place

  • pinned Blade Walden (Muskogee) in 0:30
  • pinned Corban Zugelder (Threestyle Wrestling) in 1:12
  • teched Cameron Kiser (Wildcat Wrestling) 10-0

Novice Greco-Roman (17-7)

6.3.2018 Southern Plains Regional - 78 lbs - 1st Place

  • pinned Brody Ballard (Kansas) in 0:36
  • teched Jacob Goodwin (Kansas) 10-0
  • pinned Hayden Wright (Oklahoma) in 3:13

5.11.2018 OKUSA State - 78 lbs - 1st Place

  • defeated Wesley Madden (OWA) 10-5.
  • teched Michael Corbbrey Jr. (Threestyle) 10-0.
  • teched Garrett Salt (Threestyle) 13-2.
  • defeated Gerald Boogie Harris (Tulsa) 10-8.

5.5.2018 OKUSA East Regional - 78 lbs - 1st Place

  • pinned Garrett Salt (Threestyle) in 2:00.
  • pinned Tharyn Hausler (Tulsa) in 2:59.

4.14.2018 OKUSA Team Big Tournament - 78-82 lbs - 2nd Place

  • teched Ryan Swain (Cardiac Kids) 12-0
  • pinned in 1:43 by Ryder Seago (Threestyle)
  • received forfeit from Garrett Salt (Threestyle)

4.7.2018 Catoosa USAOK - 74-78 lbs - 1st Place

  • pinned Garrett Salt (Threestyle) in 0:44
  • received forfeit from Joaquin Moralez (Honey Badger WC) 
  • teched Keith Sanders (Team Grind House) 10-0

4.15.2017 OKUSA National Team Qualifier - 75 lbs - 2nd Place

  • teched Andrew Haynes (Glenpool Youth) 10-0
  • injury defaulted to Christian Belford (OWA)

4.8.2017 Catoosa USAOK - 75 lbs - 4th Place

  • teched 10-0 by Corban Zugelder (Threestyle Wrestling)
  • forfeited to Blade Walden (Muskogee Youth Wrestling)
  • double forfeited with Jordan Vernon (Team NEO)
  • forfeited to Jim Watkins (Bristow Elementary WC)

4.1.2017 Bixby USAOK - 75 lbs - 3rd Place

  • teched 12-2 by Blade Walden (Muskogee)
  • pinned in 1:59 by Corban Zugelder (Threestyle Wrestling)
  • teched Jim Watkins (Bristow Elementary Wrestling) 10-0
  • teched Jordan Vernon (Team NEO) 10-0