2018-2019 CPHS Varsity Track & Field

TBA - Mansfield Border Brawl
3.1.2019 Owasso High School Invitational - INFO.
3.29.2019 Owasso Ram Relays - INFO.
4.5.2019 Stillwater Pioneer Relays - INFO.
4.12.2019 Yukon Classic - INFO.
4.19.2019 Muskogee/Kansas Relays - INFO.
4.25.2019 Frontier Valley Conference Championship
5.4.2019 OSSAA 6A-East Regional Championship
5.10-5.11.2019 OSSAA 6A State Championship
5.14.2019 OTCA Meet of Champions

2018-2019 CPHS Varsity Cross Country

8.30.2018 Owasso Relays (Boys 6th, Girls 19th)- Read Story.
9.1.2018 Sapulpa (Boys 3rd, Girls 2nd) - Read Story.
9.8.2018 Broken Arrow (Boys 12th, Girls 12th) - Read Story.
9.15.2018 Sand Springs (Boys 4th, Girls 5th) - Read Story.
9.22.2018 Holland Hall (Boys 3rd, Girls 10th) - Read Story.
9.29.2018 Kiefer (Boys 2nd, Girls 2nd) - Read Story.
10.4.2018 Owasso Invitational (Boys 4th, Girls 9th) - Read Story.
10.10.2018 Frontier Valley Conference Championship (Boys 6th, Girls 9th) - Read Story.
10.20.2018 OSSAA 6A-East Regional (Boys 9th, Girls 13th) - Read Story.
10.27.2018 OSSAA 6A State Championship - Read Story.

2017-2018 CPHS Varsity Track & Field

3.2.18 Owasso Meet (Boys 6th, Girls 10th) - Read Story.
3.10.18 Mansfield Legacy Meet (Boys 8th, Girls 9th) - Read Story.
3.30.18 Owasso Ram Relays (Boys 2nd, Girls 5th) - Read Story. 
4.6.18 Stillwater Pioneer Meet - RAINOUT
4.13.18 Yukon Classic (Boys 17th, Girls 27th) - Read Story. 
4.20.18 Collinsville Classic (Boys 6th, Girls 8th) - Read Story. 
4.25.18 Frontier Valley Conference (Boys 8th, Girls 10th) - Read Story. 
5.5.18 Regional Meet
5.11.18 State Meet
5.12.18 State Meet

2017-2018 CPHS Varsity Cross Country

8.26.17 Pryor (Boys 1st, Girls 7th) - Read Story.
9.2.17 Sapulpa (Boys 1st, Girls 6th) - Read Story.
9.9.17 Broken Arrow Tigers XC Meet (Boys 4th, Girls 14th) - Read Story.
9.14.17 Booker T. Washington XC Invitational (Boys 2nd, Girls 6th) - Read Story.
9.23.17 32nd Annual Holland Hall XC Invitational (Boys 4th, Girls 10th) - Read Story.
9.30.17 81st Annual Cowboy Jamboree (Boys 7th, Girls 13th) - Read Story.
10.10.17 Frontier Valley Conference Championship (Boys 5th, Girls 9th) - Read Story. 
10.21.17 6A-East Regional Championship (Boys 4th, Girls 14th) - Read Story.
10.28.17 6A State Championship (Boys 12th) - Read Story.

2016-2017 CPHS Varsity Cross Country

Gatorade Cross Country Runner of the Year: Cheyenne Walden
Oklahoma Track Coaches Association Senior All-Stars: Cheyenne Walden, Alexis Davis.
Southwestern Oklahoma State University: Alexis Davis
Oklahoma State University: Cheyenne Walden
State Champion: Cheyenne Walden

8.27.16 Kiefer (Boys 1st, Girls 1st) - Read Story
9.3.16 Sapulpa (Boys 2nd, Girls 2nd) - Read Story
9.10.16 Broken Arrow (Boys 5th, Girls 5th) - Read Story
9.17.16 Holland Hall (Boys 8th, Girls 4th) - Read Story
9.24.16 OSU (Boys 24th, Girls 18th) - Read Story
10.1.16 Chile Pepper Festival (Boys 66th, Girls 43rd) - Read Story
10.11.16 Frontier Valley Conference (Bacone) (Boys 8th, Girls 4th) - Read Story
10.22.16 Regionals (O'Brien Park) (Boys 10th, Girls 5th) - Read Story
10.29.16 State (Edmond Santa Fe) (Girls 8th) - Read Story

2016-2017 CPHS Varsity Track & Field

800 State Champion: Aden Baughman
1600 State Champion: Cheyenne Walden
3200 State Champion: Cheyenne Walden

3.3.17 Owasso (Boys 8th, Girls 8th) - Read Story
3.24.17 Broken Arrow (Boys 8th, Girls 7th) - Read Story
3.31.17 Stillwater (Boys 7th, Girls 9th) - Read Story
4.6.17 Moore (Boys 7th, Girls 8th) - Read Story
4.15.17 Booker T. Washington (Boys 5th, Girls 5th) - Read Story
4.27.17 Frontier Valley Conference (Boys 7th, Girls 7th) - Read Story
5.6.17 Regionals (Boys 6th, Girls 5th) - Read Story
5.13.17 State (Boys 17th, Girls 14th) - Read Story

Sand Springs Public Schools participates in OSSAA-sanctioned Cross Country in the fall as well as Track and Field in the spring. The programs are coached by Mike Burdge, Chris Corbin, and Virginia Williams. 

Corbin also coaches Revolution Running and Fitness, providing a cross country program for elementary and middle school students.


Boys

*Since 2002

Sandite Records
400R - 2018 - 43.37
800R - 2013 - 1:35.5
1600R - 2013 - 3:35.39
3200R - 2018 - 8:08.99
1600 Medley - 2018 - 3:56.57
4000 Medley - 2013 - 11:28.6
110H - Mason Shipman - 16.52
300H - Mason Shipman - 42.01
100M - Myron Pattrick - 10.64
200M - Joel Mackey - 21.62
400M - Marcus Mayes - 49.02
800M - Marcus Mayes - 1:52.92
1600M - Marcus Mayes - 4:20.42
3200M - Marcus Mayes - 10:20.65
High Jump - Josh Lattie - 5’08.00”
Long Jump - Colton Washington - 22’01.00”
Discus - Malonn Moyer - 160’09.00”
Shot Put - Malonn Moyer - 48’03.50”

State Champions
800M Aden Baughman (2017)
800M Marcus Mayes (2003)

OTCA Meet of Champions
800M Aden Baughman (2017)

Regional Champions
4x800 Relay Team (2013, 2018)
100M Joel Mackey (2018)
400M Marcus Mayes (2003)
800M Aden Baughman (2017, 2018)
800M Marcus Mayes (2002, 2003)
1600M Marcus Mayes (2003)
Long Jump Colton Washington (2017)

Frontier Valley Conference Champions
400M Marcus Mayes (2003)
800M Marcus Mayes (2003)
800M Aden Baughman (2018)
1600M Marcus Mayes (2003)

Centennial Conference Champions
4x400 8th Grade Relay Team (2010)
200M 8th Grade Myron Pattrick (2010)
400M 8th Grade Jermaine McClain (2010)
800M 8th Grade Jermaine McClain (2010)

Ardmore Tiger Champions
800M Marcus Mayes (2003)
1600M Marcus Mayes (2003)

Bartlesville Classic Champions
200M Joel Mackey (2019)
400M Aden Baughman (2019)
800M Aden Baughman (2019)
Discus Mitchell Medford (2019)

Bishop Kelley Invitational Champions
400M Marcus Mayes (2002, 2003)
800M Marcus Mayes (2002, 2003)
1600M Marcus Mayes (2002)

Booker T. Washington Classic Champions
800M Aden Baughman (2017)
Shot Put Kristopher Edwards (2017)

Broken Arrow Classic Champions
800M Aden Baughman (2017)

Catoosa Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2003)
1600M Marcus Mayes (2003)

Claremore Invitational Champions
200M Joel Mackey (2019)
800M Aden Baughman (2019)

Collinsville Terry Due Classic Champions
4x400 Relay Team (2013)
4x800 Relay Team (2012)
200M Jermaine McClain (2013)
Discus Malonn Moyer (2018)

EC Cardinal Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2002)
1600M Marcus Mayes (2002)

Jesuit-Sheaner Champions
400M Marcus Mayes (2003)

Mansfield Border Brawl Champions
800M Aden Baughman (2018)

McAlester Invitational Champions
400M Jermaine McClain (2011)

Moore Ken Hogan Invitational Champions
800M Aden Baughman (2017)

OBU Bison Invitational Champions
400M Marcus Mayes (2003)
800M Marcus Mayes (2003)
3200M Marcus Mayes (2003)

Okmulgee Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2002)
1600M Marcus Mayes (2002)

OU John Jacobs Invitational Champions
800M Marcus Mayes (2003)

Owasso HS Invitational Champions
4x800 Relay Team (2018)
200M Joel Mackey (2018)
800M Aden Baughman (2018)
3200M Jacob Smith (2018)

Owasso Track Invitational Champions
200M Joel Mackey (2018)
800M Aden Baughman (2019)

Skiatook Invitational Champions
4x800 Relay Team (2013)
100M Myron Pattrick (2013)

Stillwater Pioneer Champions
400M Jaelyn Jackson (2017)
800M Aden Baughman (2017)
Long Jump Colton Washington (2017)

Girls

2010 Centennial Conference 8th Grade Champions

*Since 2002

Lady Sandite Records
400R - 2013 - 56.51
800R - 2015 - 1:54.45
1600R - 2017 - 4:35.25
3200R - 2017 - 10:10.76
1600 Medley - 2018 - 4:43.54
100H - Jalisa Benjamin - 17.33
300H - Elizabeth Watts - 50.83
100M - Adrianna Tapp - 12.69
200M - Jami Holloway - 27.93
400M - Morgan Long - 1:01.21
800M - Morgan Long - 2:16.55
1600M - Cheyenne Walden - 4:57.07
3200M - Cheyenne Walden - 10:45.43
High Jump - Elizabeth Watts - 4’08.00”
Long Jump - Mackenzie Rader - 15’09.50”
Discus - Grant - 92’07.00”
Shot Put - Grant - 33’06.00”

State Champions
800M Morgan Long (2013)
1600M Morgan Long (2015)
1600M Cheyenne Walden (2016, 2017)
3200M Cheyenne Walden (2015, 2016, 2017)

OTCA Meet of Champions
1600M Cheyenne Walden (2017)
3200M Cheyenne Walden (2017)

Regional Champions
800M Morgan Long (2013)
1600M Morgan Long (2014)
1600M Cheyenne Walden (2015, 2016, 2017)
3200M Cheyenne Walden (2014, 2015, 2016, 2017)

Frontier Valley Conference Champions
800M Morgan Long (2012, 2013, 2014)
1600M Morgan Long (2012)
1600M Cheyenne Walden (2016)
3200M Cheyenne Walden (2014, 2015, 2016, 2017)

Centennial Conference Champions
4x100 8th Grade Relay Team (2010)
4x200 8th Grade Relay Team (2010)
4x400 8th Grade Relay Team (2010)
200M 8th Grade Burgess (2010)
400M 8th Grade Morgan Long (2010)
800M 8th Grade Morgan Long (2010)
1600M 8th Grade Morgan Long (2010)
Shot Put 8th Grade Zimmerman (2010)

Booker T. Washington Classic Champions
3200M Cheyenne Walden (2017)
3200M Andrea McKinney (2009)

Broken Arrow Classic Champions
1600M Cheyenne Walden (2017)
3200M Cheyenne Walden (2016, 2017)

Claremore Invitational Champions
400M Morgan Long (2013)
800M Morgan Long (2013, 2014)
1600M Morgan Long (2013)

Collinsville Terry Due Classic Champions
100M Jami Holloway (2012)
200M Jami Holloway (2012)
800M Morgan Long (2012, 2013)

EC Cardinal Invitational Champions
3200M Andrea McKinney (2009)

Holland Hall Phil Sweeney Champions
1600M Cheyenne Walden (2016)
3200M Cheyenne Walden (2016)

Jenks Trojan Invitational Champions
800M Morgan Long (2014)
1600M Morgan Long (2014)

McAlester Invitational Champions
200M Anna Newport (2011)
400M Anna Newport (2011)
1600M Pennington (2011)

Moore Ken Hogan Invitational Champions
800M Cheyenne Walden (2017)
1600M Cheyenne Walden (2017)
3200m Cheyenne Walden (2017)

Muskogee Sprocket Classic Champions
800M Morgan Long (2014)
3200M Cheyenne Walden (2014, 2015, 2016)

Norman Gregg Bryan Classic Champions
800M Morgan Long (2015)
1600M Morgan Long (2015)
3200M Cheyenne Walden (2015)

OBU Bison Invitational Champions
800M Morgan Long (2012, 2013)
800M Cheyenne Walden (2016)
1600M Morgan Long (2015)
3200M Cheyenne Walden (2014, 2015, 2016)

Owasso Invitational Champions
800M Morgan Long (2012, 2013, 2015)
3200M Cheyenne Walden (2015, 2017)

Skiatook Invitational Champions
800M Morgan Long (2012)

Stillwater Pioneer Champions
800M Morgan Long (2015)
1600M Cheyenne Walden (2015, 2016, 2017)
3200M Cheyenne Walden (2015, 2016, 2017)

Tahlequah Track Classic Champions
800M Morgan Long (2014)