School Year 2015-2016

Varsity Slow Pitch Softball (3-4)

  • 3/29 #15 Sandites lost 14-7 to #8 Tahlequah (H)
  • 3/29 #15 Sandites lost 26-22 to #10 Jenks (H)
  • 3/31 #15 Sandites defeated Locust Grove 16-5 (Berryhill)
  • 3/31 #15 Sandites lost 10-9 to 5A #13 Berryhill (A)
  • 4/5 #17 Sandites defeated 5A #6 Jay 17-6 (Jenks Festival)
  • 4/5 #17 Sandites defeated Booker T Washington 18-5 (Jenks Festival)
  • 4/5 #17 Sandites lost 22-14 to #3 Muskogee (Jenks Festival)
  • 4/7 #17 Sandites lost 14-7 to #8 Jenks (A)
  • 4/8 #14 Sandites won 13-0 against 5A #10 Kellyville (Haskell Tournament)
  • 4/8 #14 Sandites lost 14-9 to 5A #4 Morris (Haskell Tournament)
  • 4/8 #14 Sandites won 15-5 over 5A #13 Beggs (Haskell Tournament)
  • 4/8 #14 Sandites won 18-7 over Bixby (Haskell Tournament)
  • Placed Third in Haskell Tournament
  • 4/12 #14 Sandites defeated 2A #3 Barnsdall 13-8 (H)
  • 4/14 #14 Sandites defeated Sapulpa 8-7 (A)
  • 4/14 #14 Sandites defeated Sapulpa 8-6 (A)
  • 4/27 #14 Sandites vs #12 Elk City (Regionals)

Boys Varsity Soccer (3-12)

  • 2/16 Sandites tied Rogers 1-1 (H) *Scrimmage
  • 2/23 Sandites vs Bartlesville ??? (A) *Scrimmage
  • 2/26 Sandites lost 3-1 to Broken Arrow (A) *Scrimmage
  • 2/27 Sandites vs Claremore (Claremore Tournament) ??? *Scrimmage
  • 2/27 Sandites vs Cascia Hall (Claremore Tournament) ??? *Scrimmage
  • 3/1 Sandites lost 3-1 to East Central (A)
  • 3/4 Sandites defeated Muskogee 4-0 (A)
  • 3/8 Sandites lost 4-0 to Metro Christian (H)
  • 3/11 Sandites lost 5-1 to Enid (H)
  • 3/22 Sandites lost 2-0 to Bixby (A)
  • 3/29 Sandites lost 4-1 to Booker T Washington (H)
  • 4/1 Sandites lost 2-1 to Pryor (Edison Tournament)
  • 4/1 Sandites defeated Regent Prep 4-1 (Edison Tournament)
  • 4/2 Sandites lost 2-0 to Tulsa Edison (Edison Tournament)
  • Placed 6th at Edison Green and White Tournament
  • 4/5 Sandites lost 2-0 to Union (A)
  • 4/8 Sandites lost 1-0 to Putnam City North (H)
  • 4/12 Sandites lost 3-0 to Jenks (A)
  • 4/15 Sandites lost 2-1 to Westmoore (H, 2OT)
  • 4/19 Sandites defeated Sapulpa 2-1 (A, OT)
  • 4/21 Sandites lost 7-0 to Deer Creek (A)

Girls Varsity Soccer (9-6)

  • 2/14 Sandites defeated Ponca City 2-1 (Stillwater Tournament) *Scrimmage
  • 2/15 Sandites defeated Stillwater 3-0 (Stillwater Tournament) *Scrimmage
  • 2/16 Sandites defeated Mannford 3-0 (Stillwater Tournament) *Scrimmage
  • 2/23 Sandites tied Bartlesville 1-1 (A) *Scrimmage
  • 2/26 Sandites lost 1-0 to Broken Arrow (A) *Scrimmage
  • 3/1 Sandites defeated East Central 10-0 in 23:00 (A)
  • 3/4 Sandites defeated Muskogee 5-0 (A)
  • 3/8 Sandites lost 1-0 to Metro Christian (H)
  • 3/11 Sandites defeated Enid 5-0 (H)
  • 3/22 Sandites defeated Bixby 2-1 (A)
  • 3/29 Sandites defeated Booker T Washington 2-0 (H)
  • 3/31 Sandites defeated Tulsa Memorial 4-0 (Edison Tournament)
  • 3/31 Sandites defeated Booker T Washington 4-3 (Edison Tournament, OT)
  • 4/2 Sandites defeated Tulsa Edison 2-0 (Edison Tournament)
  • Place First at Edison Green and White Tournament
  • 4/5 Sandites lost 6-0 to Union (A)
  • 4/8 Sandites defeated Putnam City North 9-1 (H)
  • 4/12 Sandites lost 6-1 to Jenks (A)
  • 4/15 Sandites lost 2-1 to Westmoore (H, OT)
  • 4/19 Sandites lost 2-0 to Sapulpa (A)
  • 4/21 Sandites lost 5-2 to Deer Creek (A)

Varsity Baseball (17-5) Head Coach Bill Hutson

  • 3/3 Sandites defeated Tulsa NOAH 6-0 (H)
  • 3/5 Sandites defeated Sapulpa 7-2 (H)
  • 3/7 Sandites defeated Booker T Washington 6-2 (OneOK)
  • 3/8 Sandites vs Enid (H) RAIN OUT
  • 3/12 Sandites defeated Greenway High 3-1 (Best of the West)
  • 3/13 Sandites lost 6-0 to Sunrise Mountain (Best of the West)
  • 3/14 Sandites lost 1-2 to Chaparrol High (Best of the West)
  • 3/15 Sandites defeated Notre Dame Prep 14-2, run-rule (Best of the West)
  • 3/16 Sandites defeated Coconino 8-3 (Best of the West)
  • 3/21 Sandites defeated Moore 7-6 (H)
  • 3/22 Sandites defeated Moore 11-10 (A)
  • 3/24 Sandites defeated Hilldale 8-5 (Bixby Tournament)
  • 3/24 Sandites defeated Union 7-6 OT (Bixby Tournament)
  • 3/25 Sandites lost 4-1 to Bixby (Bixby Tournament)
  • 3/26 Sandites defeated Life Prep Academy 8-0, run-rule (Bixby Tournament)
  • 3/26 Sandites defeated Bixby 10-6 (Bixby Tournament Champions)
  • 3/28 Sandites defeated Bixby 8-7 (H)
  • 3/29 Sandites lost 8-3 to Bixby (A)
  • 4/1 Sandites defeated Sapulpa 11-3 (H)
  • 4/2 Sandites lost 5-0 to Enid (A)
  • 4/2 Sandites defeated Enid 8-7 (A)
  • 4/4 Sandites defeated Muskogee 3-0 (H)
  • 4/5 Sandites defeated Muskogee 32-1 (A)
  • 4/7 Sandites defeated Muskogee 8-0 (SS Tournament)
  • 4/7 Sandites defeated Sapulpa 8-2 (SS Tournament)
  • 4/8 Sandites lost 8-7 to Bartlesville (SS Tournament)
  • 4/9 Sandites lost 6-4 to Broken Arrow (SS Tournament @ BA)
  • Sand Springs/Broken Arrow Wooden Bat Tournament Runners-Up
  • 4/11 Sandites lost 5-3 to Union (A)
  • 4/12 Sandites lost 6-3 to Union (H)
  • 4/15 Sandites defeated Broken Arrow 10-3 (A)
  • 4/18 Sandites lost 5-4 to Bartlesville (A)
  • 4/22 Sandites lost 4-2 to Bentonville (A)
  • 4/22 Sandites lost 8-1 to Fayetteville (Bentonville)
  • 4/25 Sandites vs Owasso
  • 4/26 Sandites at Owasso
  • 4/29 Sandites vs Tulsa Memorial (H)
  • 5/7-5/9 Regionals
  • 5/14-5/16 State

Varsity Wrestling (13-1) Head Coach Kelly Smith Dual State Runners-Up

  • 12/10 #2 Sandites defeated Owasso 52-21 (H)
  • 12/11 #2 Sandites took 2nd at Perry TOC with 1 champion
  • 12/18 #3 Sandites took 15th at Kansas City Stampede with 1 champion
  • 1/5 #2 Sandites defeated #10 Ponca City 59-3 (A)
  • 1/7 #2 Sandites defeated #9 Stillwater 51-10 (A)
  • 1/8 #3 Sandites took 5th at Geary Invitational with 1 champion
  • 1/12 #2 Sandites defeated #4 Union 39-27 (H)
  • 1/14 #2 Sandites defeated #1  Broken Arrow 33-19 (H)
  • 1/15 #3 Sandites took 3rd at Sand Springs Tournament with 5 champions
  • 1/19 #1 Sandites defeated Bixby 57-15 (Homecoming)
  • 1/21 #1 Sandites defeated Putnam City West 84-0 (A)
  • 1/21 #1 Sandites defeated U.S. Grant 80-0 (A)
  • 1/21 #1 Sandites defeated Enid 65-6 (A)
  • 1/22 #3 Sandites placed 4th at Yukon's Jay Hancock Memorial Invitational with 3 champions
  • 1/26 #1 Sandites defeated 5A #1 Collinsville 34-27 (A)
  • 1/28 #1 Sandites defeated Jenks 64-6 (A)
  • 2/12 #1 Sandites defeated #7 Westmoore 28-25 (Dual State)
  • 2/13 #1 Sandites defeated #4 Union 48-6 (Dual State)
  • 2/13 #1 Sandites lost to #3 Choctaw 41-18 (Dual State)
  • 2/19 #3 Sandites placed 1st at Regionals with 7 champions
  • 2/26 #3 State placed 3rd at State with 1 Champion, 2 Runners-Up

Girls Varsity Basketball (17-9) Head Coach Dustin Morrow

  • 12/1 #19 Sandites defeated Green Country Defenders 59-39 (H)
  • 12/8 #16 Sandites defeated 61-51 to #17 Bixby (A)
  • 12/10 #16 Sandites defeated 3A Cascia Hall 59-37 (Bishop Kelley tourney)
  • 12/11 #16 Sandites defeated #12 Norman North 52-38 (Bishop Kelley tourney)
  • 12/12 #16 Sandites defeated 5A #4 Shawnee 49-40 (Bishop Kelley tourney) FIRST PLACE
  • 12/15 #14 Sandites lost to #5 Sapulpa 54-43 (H)
  • 1/5 #14 Sandites defeated Union 59-39 (H)
  • 1/8 #14 Sandites defeated Green Country Defenders 57-28 (H)
  • 1/12 #13 Sandites defeated #8 Owasso 51-48 (A)
  • 1/15 #13 Sandites defeated Jenks 64-43 (A)
  • 1/19 #11 Sandites defeated 5A #16 Bishop Kelley 67-46 (A)
  • 1/21 #11 Sandites defeated Field Kindley 64-33 (Coffeyville tourney)
  • 1/22 #11 Sandites defeated Nathan Hale 60-16 (Coffeyville tourney)
  • 1/23 #11 Sandites defeated Life Prep 51-49 (Coffeyville tourney) FIRST PLACE
  • 1/26 #11 Sandites lost 54-47 to #4 Broken Arrow (A)
  • 1/29 #11 Sandites lost 46-41 to #17 Bartlesville in OT (H)
  • 2/2 #12 Sandites lost 50-38 #2 Muskogee (H)
  • 2/5 #12 Sandites defeated Bixby 60-48 (Homecoming)
  • 2/9 #11 Sandites lost 54-40 to #4 Sapulpa (A)
  • 2/12 #11 Sandites defeated Union 51-41 (A)
  • 2/16 #11 Sandites lost 53-48 to #9 Owasso (H)
  • 2/19 #11 Sandites defeated Jenks 64-34 (H)
  • 2/25 #11 Sandites defeated Union 41-32 (Sapulpa Regionals)
  • 2/27 #11 Sandites lost 48-40 to #4 Sapulpa (Sapulpa Regionals)
  • 3/3 #11 Sandites defeated #13 Booker T Washington 46-43 (Catoosa Area)
  • 3/5 #11 Sandites lost 58-42 to #9 Owasso (Catoosa Area)

Boys Varsity Basketball (14-10) Head Coach Eric Savage

  • 12/8 #17 Sandites defeated #20 Bixby 50-45 (A)
  • 12/15 #19 Sandites defeated #18 Sapulpa 69-60 (H)
  • 12/17 #19 Sandites defeated Wichita Defenders 75-44 (Memorial tourney)
  • 12/18 #19 Sandites defeated Tulsa NOAH 82-25 (Memorial tourney)
  • 12/19 #19 Sandites defeated NW Arkansas Home School 85-54 (Memorial tourney)
  • 12/29 #14 Sandites defeated Greenhill 73-54 (Ardmore tourney)
  • 12/30 #14 Sandites defeated 5A #5 Ardmore 74-60 (Ardmore tourney)
  • 12/31 #14 Sandites lost to 5A #2 Carl Albert 47-60 (Ardmore tourney)
  • 1/5 #11 Sandites lost to #7 Union 57-52 (H)
  • 1/12 #10 Sandites lost to #9 Owasso 59-54 (A)
  • 1/15 #10 Sandites lost to #20 Jenks 53-48 (A)
  • 1/19 #13 Sandites defeated 5A #15 Bishop Kelley 57-53 (A)
  • 1/21 #13 Sandites defeated Nathan Hale 72-45 (Coffeyville tourney)
  • 1/22 #13 Sandites defeated Field Kindley 74-31 (Coffeyville tourney)
  • 1/23 #13 Sandites lost to Bishop Meige 60-50 (Coffeyville tourney) 2nd Place
  • 1/26 #16 Sandites defeated Broken Arrow 73-56 (A)
  • 1/29 #16 Sandites defeated #19 Bartlesville 54-35 (H)
  • 2/2 #13 Sandites defeated #16 Muskogee 51-48 (H)
  • 2/5 #13 Sandites defeated #20 Bixby 59-45 (H)
  • 2/9 #14 Sandites lost 58-49 to #11 Sapulpa (A)
  • 2/12 #14 Sandites lost 70-59 to #5 Union (A)
  • 2/16 #14 Sandites lost 70-38 to #7 Owasso (H)
  • 2/19 #14 Sandites lost 57-49 to #18 Jenks (H)
  • 2/26 #14 Sandites lost 76-74 2OT to Broken Arrow (Putnam City North Regionals)

JV Girls Basketball (10-4)

  • 12/8 defeated Bixby 26-18
  • 12/15 lost to Sapulpa 43-31
  • 1/5 lost to Union 37-27
  • 1/8 defeated Green Country Defenders 33-28
  • 1/12 defeated Owasso 37-36
  • 1/15 defeated Jenks 46-45
  • 1/19 defeated Bishop Kelley 37-36 OT
  • 1/26 lost to Broken Arrow 51-41
  • 1/29 defeated Bartlesville 58-32
  • 2/2 defeated Muskogee 49-48
  • 2/5 defeated Bixby 31-27
  • 2/12 lost to Union 41-30
  • 2/16 defeated Owasso 48-31
  • 2/19 defeated Jenks 47-32

JV Boys Basketball (6-8)

  • 12/8 defeated Bixby 34-32 OT
  • 12/15 lost to Sapulpa 35-34 OT
  • 1/5 lost to Union 58-40
  • 1/8 lost to Green County Defenders 51-12
  • 1/12 lost to Owasso 49-36
  • 1/15 lost to Jenks 61-44
  • 1/19 defeated Bishop Kelley 62-55
  • 1/26 lost to Broken Arrow 59-27
  • 1/29 defeated Bartlesville 45-32
  • 2/2 defeated Muskogee 53-40
  • 2/5 defeated Bixby 48-47 OT
  • 2/12 lost to Union 60-44
  • 2/16 defeated Owasso 44-36
  • 2/19 lost to Jenks 59-56

9th/JV Dance Head Coach Michelle Spears State Champions in Hip Hop

8th Grade Dance Head Coach Michelle Spears State Champions in Mix Pom

8th Grade Girls Basketball Coach Owen Undefeated Frontier Valley Conference Champions

Varsity Football (7-5, 5-2) Head Coach Dustin Kinard State Runners-Up

  • 9/3 Beat Tulsa Hale 61-8 at East Central (forfeited due to ineligible player)
  • 9/11 Beat Enid 33-7 at Enid (forfeited due to ineligible player)
  • 9/18 Lead Guthrie 18-7 at Home before game was cancelled 6 minutes before halftime due to lightning. Game goes down as never played.
  • 9/26 Lost 24-7 @ Bartlesville
  • 10/2 Beat Claremore 27-7 @ Homecoming
  • 10/9 Beat Sapulpa 44-10 at Sapulpa
  • 10/15 Beat Ponca City 44-27 @ Home
  • 10/23 Beat Muskogee 34-10 @ Home
  • 10/30 Lost 17-14 @ Booker T Washington
  • 11/6 Beat Bixby 20-0 @ Home
  • 11/13 Beat Stillwater 49-14 at Stillwater. (Playoff quarterfinals)
  • 11/20 Beat Booker T Washington 30-23 at Sapulpa  (Playoff semifinals)
  • 12/4 Lost 38-28 to Bixby @ Union. (State Championship)

Varsity Fast Pitch Softball (31-9, 13-1) Head Coach Shelli BrownState Runners-Up

  • 8/11 Beat Fort Gibson 4-2 at the Claremore Festival
  • 8/11 Lost to Union 2-5 at the Claremore Festival
  • 8/12 Beat Enid 13-1 at Home
  • 8/13 Beat Ponca City 10-0 at Home
  • 8/14 Beat Muskogee 11-1 at the Broken Arrow Tournament
  • 8/14 Beat Piedmont 14-0 at the Broken Arrow Tournament
  • 8/14 Beat Putnam City North 14-1 at the Broken Arrow Tournament
  • 8/15 Beat Mustang 6-4 at the Broken Arrow Tournament
  • 8/15 Beat Fort Gibson 3-1 at the Broken Arrow Tournament
  • 8/15 Lost to Broken Arrow 5-6 at the Broken Arrow Tournament
  • Came in 2nd overall at the Broken Arrow Tournament
  • 8/18 Beat Norman 4-2 (A)
  • 8/18 Beat Norman 9-2 (A)
  • 8/20 Beat Sapulpa 3-1 (A)
  • 8/20 Beat Sapulpa 17-1 (A)
  • 8/21 Beat Poteau 6-3 (Rogers Festival)
  • 8/21 Lost to Tahlequah Sequoyah 5-11 (Rogers Festival)
  • 8/27 Beat Jenks 9-6 at Home
  • 9/1 Beat Bixby 14-1 (A)
  • 9/3 Beat Yukon 7-6 at Home
  • 9/4 Lost to Tahlequah 3-6 at the Coweta Tournament
  • 9/4 Beat El Reno 11-2 at the Coweta Tournament
  • 9/5 Beat Durant 6-4 at the Coweta Tournament
  • 9/6 Lost to Tahlequah 1-4 at the Coweta Tournament
  • 9/5 Beat Oologah-Talala 5-0 at the Coweta Tournament
  • 9/8 Bartlesville (H) RAIN OUT
  • 9/10 Beat Ponca City 11-0 (A)
  • 9/14 Beat Enid 10-1 (A)
  • 9/15 Beat Jenks 8-0 (A)
  • 9/18 Lost to Putnam City 2-6 at Putnam City Tournament
  • 9/18 Beat El Reno 10-1 at Putnam City Tournament
  • 9/22 Beat Bixby 7-2 (H)
  • 9/24 Lost to Yukon 4-0 (A)
  • District Runners-Up
  • 9/29 Beat Skiatook 4-3 OT (H)
  • 10/6 Lost to Claremore 2-1 (H, Regionals)
  • 10/6 Beat Ponca City 4-3 (H, Regionals)
  • 10/7 Beat Claremore 6-0 (H, Regionals)
  • 10/7 Beat Union 3-0 (H, Regionals)
  • 10/7 Beat Union 11-0 (H, Regionals)
  • Regional Champions
  • 10/15 Beat Mustang 14-6 @ ASA Hall of Fame Stadium (State Quarterfinals)
  • 10/16 Beat Moore 5-3 @ ASA Hall of Fame Stadium (State Semifinals)
  • 10/17 Lost to Choctaw 4-3 @ ASA Hall of Fame Stadium (State Championship)

Varsity Volleyball (12-24) Head Coach Jana Green

  • 8/13 Lost at 4A #4 Catoosa 3-0 (15-25, 17-25, 11-25)
  • 8/18 Lost to 5A #1 Bishop Kelley 3-0 (19-25, 14-25, 19-25 (H))
  • 8/20 Beat 5A #5 Collinsville 3-1 (21-25, 25-22, 25-20, 25-21 (H))
  • 8/21 Beat 4A #14 Verdigris 2-0 (28-26, 25-15, Coweta Tourney)
  • 8/21 Beat 5A East Central 2-0 (25-17, 25-8, Coweta Tourney)
  • 8/21 Lost to 5A #6 Tahlequah 2-0 (25-20, 25-20, Coweta Tourney)
  • 8/21 Beat 5A Claremore 2-0 (25-20, 25-17, Coweta Tourney)
  • 8/21 Lost to 5A #2 Coweta 2-1 (20-25, 25-21, 9-15, Coweta Tourney)
  • 8/22 Lost to 4A #4 Catoosa 2-0 (25-18, 25-15, Coweta Tourney)
  • 8/22 Beat 3A #6 Regent Prep 2-1 (14-25, 27-25, 15-11, Coweta Tourney)
  • 8/22 Lost to 5A #2 Coweta 2-1 (25-21, 11-25, 13-15, Coweta Tourney)
  • 8/25 Lost at 6A #12 Union 3-0 (19-25, 13-25, 11-25)
  • 8/27 Lost at 5A #4 Victory Christian 3-0 (20-25, 24-26, 10-25)
  • 9/1 Lost to 6A #9 Owasso (15-25, 10-25, 15-25 (H))
  • 9/3 Lost to 3A #6 Regent Prep 2-0 (19-25, 21-25, Muskogee Tournament)
  • 9/3 Beat OKC Storm 2-0 (25-15, 25-23, Muskogee Tournament)
  • 9/4 Beat 5A #15 Skiatook 2-0 (25-22, 25-15, Muskogee Tournament)
  • 9/8 Lost at 6A #13 Bixby 3-0 (22-25, 22-25, 15-25)
  • 9/11 Lost to 5A #2 Victory Christian 2-0 (25-18, 25-21, Catoosa Tournament)
  • 9/11 Lost to 4A #7 Claremore Sequoyah 2-1 (22-25, 25-15, 25-23, Catoosa Tournament)
  • 9/11 Lost to 4A #9 Oklahoma Bible 2-1 ( 17-25, 26-24, 14-25, Catoosa Tournament)
  • 9/12 Lost to 4A #5 Catoosa 2-0 (12-25, 17-25, Catoosa Tournament)
  • 9/12 Lost to 5A #5 Collinsville 2-0 (17-25, 18-25, Catoosa Tournament)
  • 9/12 Lost to 5A #2 Coweta 3-0 (22-25, 23-25, 19-25, Catoosa Tournament)
  • 9/15 Lost at 6A #8 Broken Arrow 3-1 (13-25, 8-25, 25-22, 18-25)
  • 9/22 Beat Sapulpa 3-2 (18-25, 25-14, 25-21, 22-25, 18-16 (H))
  • 9/24 Lost to 5A #1 Coweta 0-3 (15-25, 15-25, 14-25 (H))
  • 925 Beat #18 Ponca City 3-2 (18-25, 25-14, 25-21, 22-25, 18-16)
  • 9/29 Lost at #18 Bartlesville 0-3 (20-25, 17-25, 18-25)
  • 10/1 Lost to #2 Jenks 0-3 (16-25, 10-25, 14-25 (H))
  • 10/6 Lost to #15 Muskogee 0-3 (11-25, 16-25, 16-25 (H))
  • 10/8 Lost to #8 Owasso 0-3 (Regionals)

Varsity Cross Country Head Coach Mike Burdge (Cheyenne Walden State Champ)

  • 8/22 Girls placed 3rd, Boys placed 9th at Bacone College in Muskogee.
  • 8/27 Girls placed 3rd, Boys placed 4th at Ponca City.
  • 9/3 Girls placed 4th, Boys placed 6th at Owasso.
  • 9/12 Girls placed 4th, Boys placed 5th at Broken Arrow
  • 9/26 Girls placed 17th, Boys placed 37th OSU
  • 10/3 Girls placed 42nd, Boys placed 84th at Fayetteville
  • 10/13 Girls placed 6th, Boys placed 9th at Conference
  • 10/25 Regionals Cheyenne Walden Regional Champion
  • 10/30 State Cheyenne Walden State Champion, 3 other qualifiers